Żaden właściciel samochodu nie chce go oddawać pod opiekę osoby nieprofesjonalnej. Mechanik będzie niczym lekarz, który bazując na swoim doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy, pomoże odzyskać optymalny stan pojazdu, zdiagnozuje i usunie wszelkie usterki oraz pomoże w jego zabezpieczeniu i konserwacji. Wybierając mechanika warto więc trzymać się kilku kluczowych wyznaczników, które prezentujemy poniżej. 

Najważniejsze kryteria wyboru mechanika samochodowego

Poszukując dobrego mechanika samochodowego warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników, takich jak jakość usług, cennik, lokalizacja i potwierdzające jego zdolności referencje. O ile sprawdzenie lokalizacji, cennika oraz dostępności nie jest trudne, to pozostałe sprawy mogą nastręczyć nieco problemów. 

Najlepiej zacząć od poszukiwania opinii w Internecie, gdzie wiele osób dzieli się swoimi doświadczeniami w korzystaniu z usług różnych salonów. Możesz przeglądać opinie wystawione w google’u, opinie na specjalistycznych forach internetowych lub w mediach społecznościowych. Jeśli to nie zaspokaja Twojej ciekawości, możesz też poprosić konkretną interesującą Cię firmę o przedstawianie referencji poświadczających jakość świadczonych usług. 

W kolejnym kroku możesz sprawdzić posiadane certyfikaty i uprawnienia lub inną formę dokumentacji uprawniającą do świadczenia konkretnych usług. Zwróć szczególną uwagę na to, czy salon posiada certyfikaty wydawane przez producenta lub branżowe organizacje zrzeszające firmy serwisowe i mechaniczne. 

Warto też porównać ceny i zakres oferowanych usług różnych mechaników. Szczególną uwagę powinny zwrócić zarówno ceny nadmiernie zawyżone jak i zaniżone ceny. Kontrahentów takich warto unikać. 

Przed samym podjęciem decyzji o wyborze mechanika warto nawiązać z nim osobisty kontakt i zadać kilka pytań dotyczących Twojego pojazdu i najczęściej występujących (lub spodziewanych w przyszłości) usterek. Zwróć uwagę na profesjonalizm swojego rozmówcy, jego szczerość oraz otwartość w udzielaniu odpowiedzi. 

Czym powinien odznaczać się dobry mechanik samochodowy?

Przede wszystkim – doświadczeniem i wiedzą. Może znać się zarówno na mechanice różnego typu pojazdów, jak i specjalizować się w konkretnej marce lub typie aut. 

Rzetelność to kolejny istotny atut. Warto sięgać po pomoc mechanika, który szczerze i uczciwie poinformuje Cię o wszystkich kosztach i czasie potrzebnym na naprawę. Dobry mechanik nie powinien wykonywać niepotrzebnych usług ani proponować zbędnych części zamiennych.

Profesjonalizm to również istotna sprawa. Mechanik powinien być punktualny i zachować wysoki poziom kultury w czasie kontaktu z klientem. Powinien być zawsze gotów odpowiedzieć na Twoje pytania i udzielić wyczerpujących wyjaśnień dotyczących naprawy.

Poza tym ważna jest dostępność mechanika, który powinien oferować elastyczne godziny pracy oraz możliwość podjęcia się naprawy w ciągu najwyżej kilku dni. Jeśli Twój potencjalny kontrahent jest roszczeniowy oraz niezbyt skłonny do negocjacji, warto po prostu szukać dalej.