Pompy wtryskowe, czyli kluczowe elementy w układach paliwowych Diesla, umożliwiają transport paliwa do wnętrza cylindrów. Wszelkie usterki występujące w ich obrębie, jak również niepokojące zmiany w funkcjonowaniu, powinny zwrócić uwagę kierowców i skłonić do przeprowadzenia szczegółowej diagnozy. By przeciwdziałać wystąpieniu awarii warto stosować specjalne rozwiązania z zakresu konserwacji oraz dostosować sposób wykorzystania pojazdu do potrzeb pompy wtryskowej. W tym tekście zdradzamy najważniejsze i najskuteczniejsze rozwiązania, do których powinien stosować się każdy kierowca.
Usterki pompy wtryskowej – najważniejsze symptomy
Problemy z działaniem pompy wtryskowej mogą dać o sobie znać na różny sposób. Przede wszystkim naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie niespodziewane zmiany w zachowaniu układu, w tym obniżona moc silnika oraz jego utrudnione uruchamianie. Jeśli pojazd bez żadnej przyczyny zaczyna przyspieszać, szarpać, przestaje działać płynnie, a z silnika dochodzą niespodziewane dźwięki (stukanie, piski) – przyczyną ich wystąpienia może być właśnie pompa wtryskowa.
Uwagę kierowców powinno również zwrócić przyspieszone zużycie paliwa, nadmierna emisja spalin oraz wycieki. Mogą wynikać z zaburzonej pracy pompy, która dozuje jego niewłaściwą ilość. Ponadto na stan pompy wtryskowej ma jakość używanego paliwa, które w sytuacji zanieczyszczenia może prowadzić do uszkodzenia silnika i poszczególnych elementów układu. Oczywiście nawet w przypadku układów mocno zużytych istnieje możliwość ich naprawy, w czym pomoże nam profesjonalna regeneracja pomp wtryskowych.
Samodzielna i profesjonalna konserwacja pompy wtryskowej
Najważniejszym elementem troski o stan pompy wtryskowej jest regularnie realizowane jej czyszczenie i usuwanie powstających osadów. Dzięki temu pompa zagwarantuje płynną i stabilną pracę całego napędu. W czasie czyszczenia należy stosować dedykowane do tego sprzęty oraz środki myjące. Warto też regularnie sprawdzać poziom szczelności pompy oraz kontrolować jej ustawienie. Pozwoli to przedłużyć żywotność oraz poprawi wydajność całego silnika.
Serwisowanie układu powinno obejmować także wymianę filtrów paliwa (oraz oleju), które pochłaniają nieczystości odpowiedzialne za uszkodzeniem pompy. Należy też zawsze stosować paliwo dedykowane do silnika Diesla i zrezygnować z jeżdżenia na rezerwie.
Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie środków dedykowanych do konserwacji pomp wtryskowych. Pomogą utrzymać je w czystym środowisku, zmniejszając zagrożenie wystąpienia usterki. Środki takie można z łatwością znaleźć w sklepach samochodowych lub internecie. Ich zadaniem jest rozrzedzanie cząstek stałych oraz aktywne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń.
Na koniec warto podkreślić, że największą skuteczność w pielęgnacji pompy wtryskowej uzyskamy stosując się do wszystkich wymienionych wyżej rozwiązań. Samo stosowanie środków chemicznych może okazać się niewystarczające, jeśli kierowca korzysta ze złej jakości paliwa, filtrów lub oleju.