Każdy samochód poruszający się po polskich drogach musi posiadać ważne badanie techniczne. Wyjątków od tej reguły jest naprawdę niewiele i zazwyczaj dotyczą one jedynie samochodów zabytkowych, które nie są wykorzystywane do działalności zarobkowej. Na czym polega badanie techniczne i ile ono kosztuje?

Badanie techniczne — jak przebiega?

Badanie techniczne wykonywane jest przez Stacje Kontroli Pojazdów i często bywa mylone z przeglądem technicznym. Różnica jest jednak dość spora, gdyż przegląd techniczny to po prostu regularny serwis auta przeprowadzany w ASO, czyli Autoryzowanej Stacji Obsługi.

Cały proces badania technicznego rozpoczyna się oczywiście od pojawienia się w Stacji Kontroli Pojazdów. Jest on na szczęście całkiem krótki, gdyż zazwyczaj zajmuje około 30 minut. Gdy diagnosta dostanie auto w swoje ręce, najpierw kontroluje to, czy dane pojazdu są zgodne z tymi, które można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Mowa tu o takich informacjach jak numery rejestracyjne, czy też numer VIN samochodu.

Jeśli wszystkie dane auta zgadzają się, diagnosta przechodzi do sprawdzania jego stanu technicznego. Na pierwszy ogień zazwyczaj idzie ogumienie, a dokładniej to, czy posiadają one wymaganą głębokość bieżnika, która wynosi 1,6 mm, a także czy ciśnienie jest w nich odpowiednie. Po oponach pora na sprawdzenie oświetlenia. Mowa tu o tym czy światła mijania są odpowiednio ustawione, a także czy oświetlenie działa w komplecie i czy ma właściwą barwę, czy też poziom jasności.

Gdy oświetlenie mamy z głowy, diagnosta zajmuje się układem hamulcowym. Kontrolowana jest po prostu ich skuteczność oraz to czy działają równomiernie. Test dotyczy zarówno hamulców roboczych, jak i hamulca postojowego. Po hamulcach pora na układ kierowniczy i zawieszenie. Mowa tu o stanie takich elementów jak zwrotnice wahacze, amortyzatory, drążki kierownicze, łożyska czy też, czy zbieżność kół jest odpowiednia. Na sam koniec diagnosta sprawdza jeszcze, czy poszczególne elementy karoserii są w dobrym stanie i czy nie tworzą w ten sposób zagrożenia.

Badanie techniczne — ile kosztuje jego wykonanie oraz jego brak?

Wielu kierowców stara się unikać badania technicznego, licząc na oszczędności. Koszt jego wykonania nie jest jednak ogromny. W wypadku zwyczajnego samochodu osobowego, czy też dostawczego z DMC do 3,5 tony badanie kosztuje 99 złotych. Nieco więcej zapłacą właściciele pojazdów wyposażonych w instalację LPG. W ich wypadku za badanie techniczne należy zapłacić 162 zł.

Kwoty te są naprawdę niewielkie w porównaniu do tego co grozi za brak ważnego badania technicznego. Od 1 stycznia 2022 roku, gdy wprowadzono nowy taryfikator mandatów, za brak ważnego technicznego kierowca takiego pojazdu może zostać ukarany mandatem w wysokości od 1500 do nawet 5000 złotych. Dodatkowo zatrzymywany jest dowód rejestracyjny. Zazwyczaj najwyższe mandaty są przeznaczone dla kierowców, którzy poruszają się autami, których stan techniczny budzi spore wątpliwości. Jeśli auto jest w dobrym stanie technicznym, można liczyć na najniższy wymiar kary. Mimo wszystko jest on całkiem dotkliwy.